Πέμπτη
28-03-2024
14:18
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Ask FlyLady - Page 2 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Ask FlyLady (Μεταφράσεις: Ερωτήσεις - Απαντήσεις)
Ask FlyLady
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 21-03-2013, 20:13 | Δημοσίευμα # 16
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Να τα κάνω όλα...

Αγαπητή FlyLady,
Σας ευχαριστώ πολύ για την ιστοσελίδα σας. Τα e-mail σας με εμπνέουν πάντα. Δυστυχώς όμως τα διαβάζω στο χώρο εργασίας (δεν είμαι SHE) κι όταν φτάνω στο σπίτι μου, δεν έχω καμία όρεξη για το οτιδήποτε. Στο τέλος, αφήνω όλες τις εργασίες και αποστολές για το Σαββατοκύριακο, με αποτέλεσμα να μην φέρνουν την αναμενόμενη χαρά. Εξάλλου πολλές φορές δεν προλαβαίνω να τις εκπληρώσω όλες. Μου φαίνεται ότι αν μπορούσα να κάνω τις δουλίτσες την ημέρα όσο ακόμα είμαι γεμάτη ενέργεια, η ζωή θα ήταν ευκολότερη. Δυστυχώς, αυτό δεν είναι εφικτό.
Μπορείτε να δώσετε κάποια συμβουλή στις γυναίκες που δουλεύουν εκτός σπιτιού; Αν τα κάνουμε όπως μας το προτείνετε, απλά δεν πιστεύω ότι θα μπορώ να εκτελώ τις αποστολές το βράδυ και τα Σαββατοκύριακα, και παράλληλα να έχω και προσωπική οικογενειακή ζωή. Ίσως με συμβουλέψετε να προσλάβω κάποια γυναίκα να με βοηθάει; Ή μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να τα κάνω όλα τις καθημερινές και να ξεκουράζομαι τα σαββατοκύριακα;


Αγαπητή φίλη,
Ναι, μπορείς να κάνεις λίγα το πρωί και λίγα αφού επιστρέψεις από την δουλειά. Πάντως μόλις απαλλαγείς από τα άχρηστα θα διαπιστώσεις ότι δύο μικρές καθημερινές ρουτίνες θα κάνουν το σπίτι να φαίνεται πάντοτε τακτοποιημένο. Το πρόβλημά σου είναι η τελειομανία που δεν σ' αφήνει να ξεκινήσεις και να προχωρήσεις με μικρά βηματάκια.

Αλήθεια, πότε πας για ύπνο; Πολύ αργά; Τότε αυτό κλέβει όλη την ενέργειά σου. Αν δεν φροντίζει τον εαυτό σου, δεν θα νιώσεις την ανάγκη να φροντίσεις και το σπίτι σου. Γι' αυτό ακριβώς σε παρακαλώ να πηγαίνεις για ύπνο όσο πιο νωρίς γίνεται.

Στην πραγματικότητα, όσο πιο καλά φροντίζεις τον εαυτό σου, τόσο πιο καλή εμφάνιση θα έχει το σπίτι σου και τόσο περισσότερος χρόνος θα απομένει για την προσωπική σου ζωή. Ξέρω πως δεν θα πιστέψεις στα λόγια μου, γι' αυτό απλά δοκίμασε να κοιμάσαι νωρίτερα και θα δεις κατά πόσο θα νιώσεις καλύτερα. Ο ύπνος είναι μια θαυματουργή θεραπεία.

Έχεις Περιοδικό Ελέγχου; Αυτό μας βοηθά να εστιάζουμε σε αυτά που πρέπει να κάνουμε στο σπίτι. Χρησιμοποιείς χρονόμετρο; Αυτά τα δύο πράγματα θα σε βοηθήσουν να φτιάξεις την προσωπική οικογενειακή ζωή, την οποία τόσο πολύ επιθυμείς.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » Ask FlyLady (Μεταφράσεις: Ερωτήσεις - Απαντήσεις)
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats