Τετάρτη
24-04-2024
16:27
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Διαβάζετε βιβλία? - Page 5 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ » Διαβάζετε βιβλία?
Διαβάζετε βιβλία?
Ρανια

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-02-2012, 15:40 | Δημοσίευμα # 61
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
''Δίπλα στο ποτάμι "
''Η Κυρά της Σμύρνης''
το πετραδι της Ιωνίας
μπαινουν στα προσεχώς μου τι καλά!!!! biggrin
 
virginie

Ημερομηνία: Τετάρτη, 15-02-2012, 18:57 | Δημοσίευμα # 62
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Αχ Ράνια μου για να μην μπερδευτείς το πρώτο βιβλίο είναι "το σπίτι δίπλα στο ποτάμι" της Λένας Μαντά happy
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 16-02-2012, 10:14 | Δημοσίευμα # 63
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ευχαριστω Βιργινία μου
της Μαντά δεν εχω διαβασει κανένα ανκαι ειδα ότι εχει πολλους τίτλους και αν καταλαβα καλα είναι από αυτά που αρεσουν σε μας τις γυναικες
Οταν πάω στο πολυκατάστημα που ψωνίζω και όπου έχει μεγάλο τμήμα βιβλίων θα το πάρω
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 16-02-2012, 12:40 | Δημοσίευμα # 64
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ναι πράγματι! Διαβάζονται ευχάριστα και σου κρατούν το ενδιαφέρον μέχρι την τελευταία σελίδα.Το συγκεκριμένο βιβλίο με συγκίνησε πολύ cry
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-03-2012, 21:45 | Δημοσίευμα # 65
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Κοριτσια εχουμε αφησει λιγο το διαβασμα? ή είναι η ιδέα μου biggrin
 
virginie

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-03-2012, 22:07 | Δημοσίευμα # 66
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Ναι, Ράνια τουλάχιστον ότι αφορά εμένα δεν έχω διαβάσει κάτι τον τελευταίο καιρό.Εχω βαλθεί να τελειώσω μια κουρτίνα που πλέκω και έχω παραμελήσει λίγο
το διάβασμα.Τα περισσότερα βιβλία τα διαβάζω το καλοκαιράκι.Είμαι πιο χαλαρή και ήρεμη τότε και το απολαμβάνω book
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 18-03-2012, 01:31 | Δημοσίευμα # 67
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ναι Ράνια μου το παραμέλησα και εγώ...Λογω της Μ.Τεσσαροκοστής έδωσα προτεραιότητα σε ανάλογα βιβλία .Επειτα το βράδυ γυρίζω κουρασμένη,ακούω κάποια ακολουθία ή θεία λειτουργία,οτι εκπέμπει ,και συγχρόνως επικοινωνώ μαζί σας.
Δεν έχω πολύ χρόνο. sad
 
Ρανια

Ημερομηνία: Κυριακή, 18-03-2012, 17:30 | Δημοσίευμα # 68
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Βιργινια η κουρτινα σου ειναι δαντέλα λευκή? Καλη δυναμη biggrin
Μαρια μου κι εγω τον τελευταιο μηνα δεν εχω πιάσει νεο μυθιστορημα Αλλα βιβλία ναι διαβαζω αλλα για το μυθιστορημα πρεπει ναχω τη διαθεση να μπω στο κλιμα του
Μια και βλεπω οτι σου αρεσουν καποια αναγνωσματα που αφορουν τις ημερες της προετοιμασίας πριν από το Πασχα σου προτείνω (επειδη η επόμενη Κυριακή είναι Δ νηστειων Οσιου Ιωαννου Σιναϊτου) την Κλιμακα που υπάρχει σε κειμενο και μεταφραση στα νεα ελληνικα στην παρακατω διευθυνση
ΛΟΓΟΣ ΑΣΚΗΤΙΚΟΣ
ειναι πο τα ωραια και ενδιαφεροντα κειμενα του ασκητικου βιου, χρησιμα σε ολους που εχουν πνευματικές ανησυχιες
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 01:53 | Δημοσίευμα # 69
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ευχαριστώ πάρα πολύ Ράνια μου,για την διεύθυνση που μου έδωσες.Θα τα διαβάσω με πολύ προσοχή.Ξέρουμε πως όσες φορές και να διαβάσουμε θεολογικά κείμενα ποτέ δεν φτάνουν γιατί πάντα ανακαλύπτουμε κάτι καινούριο.Εχω πάρα πολλά βιβλία των Αγίων Πατέρων μας αλλά.....στην Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς δεν μπορώ να τα ανεβοκατεβάζω κάθε φορά.
Δικαίως η εκκλησία μας τιμά τον Άγιο Ιωάννη τον Σιναίτη την Δ Κυριακή των νηστειών,γνωστός ως Ιωάννης την Κλίμακος...Πραγματικά είναι υπέροχα τα κείμενα!!!!!!!!!!!!!!!
Και εγώ πρέπει να εχω διάθεση να διαβάσω ένα μυθιστόρημα. Οσες φορές και το πάρω για να το διαβάσω πάντα μένω στην πρώτη σελίδα αν δεν εχω όρεξη cool
 
Ρανια

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 13:10 | Δημοσίευμα # 70
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μια και λεμε για θεολογικα κειμενα Μαρία δεν ξερω αν εχεις τη φιλοκαλλία. Εξαιρετικό!
 
martzak51

Ημερομηνία: Δευτέρα, 19-03-2012, 13:58 | Δημοσίευμα # 71
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Την έχω Ράν

Τήν εχω Ράνια μου,πράγματι εξαιρετικό βιβλίο...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 06-04-2012, 12:47 | Δημοσίευμα # 72
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Εδώ και δυο μέρες έχω αρχίσει και διαβάζω το μυθιστόρημα του Δημήτρη Τσαλίδη , Γιοκ Τζάνιμ, εκδόσεις Νεφέλη
Είναι απολαυστικό

Το βιβλίο αφηγείται την ιστορία δυο οικογενειών που ζουν στα δυο άκρα της Πόλης, από τις αρχές του αιώνα έως τα τραγικά γεγονότα του '55 και τον αφανισμό του ελληνισμού μετά το '64. Η ιδιαιτερότητα του μυθιστορήματος συνίσταται στο ότι δεν τοποθετεί -ως συνήθως- στο κέντρο της αφήγησης τα αστικά στρώματα, αλλά τους ανθρώπους της εργατικής τάξης, με την πολύχρωμη και βουερή καθημερινότητά τους, τον χυμώδη λαϊκό λόγο, τη θερμότητα και την ειλικρίνεια των αισθημάτων.
Κεντρική μορφή του μυθιστορήματος είναι η Αγγέλκω, δεσποτική και ταυτόχρονα στοργική, αθυρόστομη, αλλά και ανοιχτή στις απολαύσεις της ζωής, εντελώς ξεχωριστή. Μέσα από τις συχνές περιπλανήσεις της προβάλλει ολοζώντανη η τοπογραφία της Κωνσταντινούπολης, με το Πέραν και τις εξοχές της, τα εξωτικά τοπωνύμια, τους κατοίκους και τα ήθη τους. Το "γιοκ τζάνιμ" δεν έχει τη συνήθη για το παραδοσιακό μυθιστόρημα χρονολογική-αιτιακή πλοκή. Κυρίαρχος είναι εδώ ο ρόλος της μνήμης με τις αναμνήσεις να κατακλύζουν τους ήρωες και να ευρύνουν τον χρονολογικό και θεματικό ορίζοντα της αφήγησης, που τείνει να πάρει διαστάσεις τοιχογραφίας μιας εποχής. Δεν πρόκειται ωστόσο για ένα κείμενο νοσταλγίας. Αν κάτι κυρίως χαρακτηρίζει το "γιοκ τζάνιμ", είναι η αποτύπωση της πραγματικής ζωής στην πιο αυθεντική εκδοχή της.
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 06-04-2012, 16:38 | Δημοσίευμα # 73
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Το έχω διαβάσει Ράνια μου και πράγματι είναι απολαυστικό. biggrin .Μου άρεσε πάρα πολύ Η Αγγέλκω είναι ΄'ολα τα λεφτά tongue να δανειστώ και εγώ την φρασεολογία της νεολαίας wink
Δεν κατάλαβα και εμείς νεολαία δεν είμαστε;;;;χαχαχαχαχαχα
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 07-04-2012, 21:16 | Δημοσίευμα # 74
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
και βεβαια Μαρία μου, ακολουθούμε κι εμείς το ρεύμα της εποχής biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 08-04-2012, 01:22 | Δημοσίευμα # 75
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Τι να κάνουμε Ράνια μου.....;;;Θέλουμε δε θέλουμε ακολουθούμε την νεολαία μας ok
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΧΟΜΠΙ - ΑΣΧΟΛΙΕΣ - ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ » ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ » Διαβάζετε βιβλία?
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats