Παρασκευή
19-04-2024
01:18
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Μιλάμε για κρασί - Page 2 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Μιλάμε για κρασί (τι θα διαλέξουμε για να συνοδεύσουμε φαγητό, γλυκό κλπ)
Μιλάμε για κρασί
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 23-12-2011, 16:04 | Δημοσίευμα # 16
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Λοιπόν αυτή τη στιγμή πίνω κόκκινο κρασάκι! Στην υγειά σας κορίτσια και πάντα με υγεία κι ευτυχία!
Πολλά φιλιά σε όλες σας!!!

booze


Woman-Life
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 23-12-2011, 17:45 | Δημοσίευμα # 17
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
στην υγειά σου κορίτσι μου biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 23-12-2011, 18:44 | Δημοσίευμα # 18
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Θα μιλήσουμε σήμερα για λευκό κρασί smile
Και πρώτα απ'όλα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι το χρώμα του ΄κρασιού δεν καθορίζεται από το χρώμα τους σταφυλιού
Οι χρωστικές ουσίες του σταφυλιού περιέχονται στα στερεά του μέρη (στέμφυλα). Ετσι το κόκκινο περιέχει κατά τη διάρκεια της ζύμωσης στερεά μέρη , στο ροζέ τα στερεά μέρη παραμένουν για ελάχιστο χρονικό διάστημα (ούτε 24 ωρες), ενώ το λευκό καθόλου.
Οπότε λευκό κρασί έχουμε και από κόκκινα σταφύλια biggrin

ποικιλίες λευκών σταφυλιών είναι:
ασύρτικο: μια εξαιρετική ποικιλία για την οινοποιία
αθήρι : μια από τις καλύτερες ποικιλίες
αηδάνη: μια ποικιλία με προέλευση από την Ιωνία της Μ. Ασίας, είναι η "εδάνη άμπελος" που αναφέρει ο Ησύχιος Τωρα καλλιεργείται στις Κυκλαδες, αλλά και στην Κρήτη

Οι 3 αυτές ποικιλίες αναμιγνύονται και μας δίνουν αρωματικότατα και πλούσια κρασιά όπως είναι το Νυχτέρι της Σαντορίνης που σας συνιστώ να δοκιμάσετε Συνοδεύει άριστα ψάρια, θαλασσινά και πουλερικά

ενα κρασί από ποικιλία ασύρτικου είναι ο Θαλασσίτης

αλλες ποικιλίες:
μαλαγουζιά με προέλευση την ορεινή Ναυπακτία, καλλιεργείται και στη Μακεδονία, Στερεά Ελλάδα και Πελοπόννησο. Δίνει αρωματικότατα κρασιά

ρομπόλα της Κεφαλονιάςδίνει δυνατό κρασί με φρουτώδες άρωμα προστατευμένης ονομασίας προέλευσης (ΠΟΠ)

βηλάνα λευκή ποικιλία της Κρήτης μέτρια αρωματικά που μας δίνει κρσαιά όπως τον λευκό ξηρός οίνο "Πεζά", "Σητεία" κλπ με ονομασία προέλευσης

ντεμπίναπου καλλιεργείται κυρίως στην περιοχή της Ζίτσας (νομός Ιωαννίνων) από το 7ο αι. Το κρασί της Ζίτσας είναι δροσερό και φρουτώδες και πίνοντας το θα νοιώσετε αρώματα φρούτων

μοσχατο της Σαμου που μας δίνει κρασιά με ξεχωριστό άρωμα που θυμίζει άνθη και φρούτα. Τα κρασιά αυτά είναι τόσο ξηρά όσο και γλυκά
1.Ξηρά όπως το Golden Samena, υπέροχο αρωματικό κρασί που ταιριάζει σε γεύσεις ανατολικής κουζίνας,
το Αγέρι του Αιγαίου συνοδεύει ωραιότατα τα ψαρικά με ξεχωριστό άρωμα
η Δρυούσα ταιριάζει με το καθημερινό μας φαγητό

2.κρασιά που συνοδεύουν το επιδόρπιο
Nectar ασυνηθιτο κρασί με δυνατά αρώματα που κινούνται από το καρύδι στο κεχριμπάρι και καπνό. Συνοδεύει ιδιαίτερα πιάτα, κυνήγι με κυδώνια, αλλά ακόμα και γλυκά του ταψιού
Ανθούσα ιδανικό για να τελειώσει ένα γεύμα είτε με επιδόρπιο είτε χωρίς
Grand cru υπέροχο για να συνοδεύσει φρούτα, ελαφριά γλυκά ή τυριά
vin doux για φρούτα και γλυκά
εκκλησιαστικός οίνος

μοσχοφίλεροείναι ωραίο άσπρο κρασί από κόκκινα σταφύλια. Εχει φρέσκο λουλουδάτο άρωμα και ταιριάζει με θαλασσινά, ψαρικά και τυριά

Υπάρχουν και οι ποικιλίες σαβατιανό που καλλιεργειται στην Αττική και χρησιμοποιείται και για τη ρετσίνα και ο ροδίτης διαδεδομένος γεικά στην Ελλάδα που δίνει απλά επιτραπέζια κρασιά

άλλη φορά για ιταλικά και γαλλικά


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Δευτέρα, 26-12-2011, 14:16
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 23-12-2011, 23:59 | Δημοσίευμα # 19
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αυτές τις ποικιλίες των κρασιών ουδέποτε τις είχα ακούσει....Και δεν νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι θα ξέρουν τόσες λεπτομέρειες όσο και να λένε ότι ξέρουν από κρασιά....
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 24-12-2011, 10:52 | Δημοσίευμα # 20
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
καλημερα κορίτσια smile
Οσοι αγαπουν το κρασί μαθαίνουν συνέχεια Μαρία μου και δοκιμάζουν
Δε χρειαζεται να ξερει κανεις πολλά, αλλά αν ακολουθήσει κάποιες συμβουλές ειδικού και δοκιμάσει , είναι σίγουρο ότι μετά δε θα μπορεί πιά να πιεί κακό κρασί cool
σήμερα θα πούμε για κάποια ξένα ωραία λευκά κρασιά smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 24-12-2011, 11:15 | Δημοσίευμα # 21
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Sancerre είναι ένα γαλλικό κρασί από την ομώνυμη περιοχή, με ελεγχόμενη ονομασία προέλευσης από το 1936 για το λευκό.
Το κρασί της περιοχής αναφέρεται από τον Πλίνιο κιόλας, όπως και τον Λεύκιο Κολουμέλα
Καταλαβαίνετε για τί περιοχή μιλάμε ιδανική !
Πρόκειται για ξηρό κρασί του οποίου το χρώμα είναι ανοιχτό χρυσοπράσινο. Το άρωμα του περιέχει νότες ανθους και εσπεριδοειδών.
Συνοδεύει άριστα σαλάτες με τυρί γαλλικό λευκό αλλά ώριμο, επίσης ψαρικά

Sauvignon γαλλική ποικιλία που διαδόθηκε και στην Αμερική, Αφρική, Αυστραλία, Νεα Ζηλανδία
με χαρακτηριστικό άρωμα που πηγαίνει από τα εσπεριδοειδή σε φρούτα του δάσους και σε καπνισμένο

Pinot blanc στη Γαλλία ή Pinot bianco στην Ιταλία χρησιμοποείται και σαν βάση για τον αφρώδη οίνο της Αλσατίας
Το Pinot blanc έχει ένα άρωμα μπαχαρικών και καπνιστού

Chardonnay γαλλικής προέλευσης από τη Βουργουνδία χρησιμοποιείται και σαν βάση για ποικιλία κρασιών από grand cru ώς και τη champagne Ενα ελληνικό κρασί αυτής της ποικιλίας είναι το Βιβλία Χώρα Chardonnay 100%


Τελευταία επεξεργασία από Ρανια - Σάββατο, 24-12-2011, 12:38
 
woman-life

Ημερομηνία: Κυριακή, 25-12-2011, 11:42 | Δημοσίευμα # 22
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Χάρη σ' εσένα Ράνια μου, νιώθω εξπέρ στα κρασιά τώρα. Και φαντάζομαι πως ούτε τα μισά δεν έχω μάθει ακόμα

Woman-Life
 
martzak51

Ημερομηνία: Κυριακή, 25-12-2011, 13:18 | Δημοσίευμα # 23
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Ας πιούμε όλες ένα κρασάκι για τις φίλες μας στην σελίδα,να είμαστε όλες καλά και να τα πούμε και του χρόνου με υγεία τέτοια ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΟΡΤΙΝΗ ημέρα
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 06-01-2012, 17:59 | Δημοσίευμα # 24
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
επειδή είμαστε ακόμα στα λευκά θα σας μιλήσω για ένα πολύ αγαπημένο μου κρασί το Pouilly fumé γαλλική ποικιλία από την κοιλάδα του Loire από Sauvignon blanc που οι ρώγες του όταν ωριμάζουν καλύπτονται από ένα χνούδι γκριζωπό και αυτό δίνει αυτό το καπνιστό άρωμα. Βέβαια πολύ συμβάλλει και η σύσταση του εδάφους.

Το χρώμα του είναι ανοικτό κίτρινο με γκρίζες ανταύγειες, ενώ το άρωμά του φίνο που θυμίζει κίτρο και ακακία. Αφήνει μια μεταλλική ξεχωριστή γεύση και ταιριάζει με θαλασινά, οστρακοειδλη, αλλά και σολομό ή κοτόπουλο, ακόμα και με κρέας λεμονάτο
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Παρασκευή, 06-01-2012, 18:05 | Δημοσίευμα # 25
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Πραγματικα υπάρχουν πολλές ποικιλίες κρασιού!!!Ουτε τις μισες δεν εχω ακουσει!!!!Μαθαινουμε κ κατι χρησιμο!Αυτό όμως που έχω δοκιμασει,γτ προτιμω περισσοτερο το κοκκινο γλυκο κρασι,είναι το ρομπολα!!!Κ αυτο οταν πηγαμε διακοπες στη κεφαλονια,περασαμε κ απο το οινοποιειο!!!Πραγματικα υπεροχο κρασι!!Όπως κ του τσανταλη το caramelo!Απιστευτο,για τα δικα μου γουστα παντα!!!Κ το προτιμω από το ίδιο του σε κοκκινο!

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...

Τελευταία επεξεργασία από ANDRIANA - Παρασκευή, 06-01-2012, 18:06
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 07-01-2012, 00:31 | Δημοσίευμα # 26
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πόσα μαθαίνουμε αλήθεια για τα κρασιά.....Κ ' εγώ Ανδριάνα μου ούτε κάν πίστευα ότι υπάρχουν τόσες ποικιλίες κρασιών....Να σας πώ και κάτι να γελάσετε...αρκετές ποικιλίες απο αυτά τα κρασιά τις είχα διαβάσει σε βίπερ πριν πολλά χρόνια τότε που ήταν της μόδας.....Ναι έχω διαβάσει και από αυτά και μάλιστα μετά μανίας........τότε..... smile
 
Ρανια

Ημερομηνία: Σάββατο, 07-01-2012, 17:38 | Δημοσίευμα # 27
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Και πόσες ακόμα υπάρχουν Αντριάνα. Αλήθεια η Ρομπόλα δυνατούτσικη!! όχι; biggrin
Λοιπον Μαρία πιστεύω ότι όλοι έχουμε περάσει από μια εποχή Βίπερ κλπ Εγώ ενα καλοκαιρι διάβαζα μόνο παρόμοια. Αυτά είναι γραμμένα πάνω στους κανόνες των μπεστ σέλλερς έτσι εξηγείται και η επιτυχία τους Επιπλέον η εύκολη γραφή ξεκουράζει και δεν υποβάλλει την αναγνώστη σε προσπάθεια ΄και συνήθως το κοσμοπολίτικο περιβάλλον που σε ταξιδεύει , το ρομάντσο λίγο κρασί ,λίγο θάλασσα και το αγόρι μου Τί άλλο θέλουμε για το καλοκαίρι; smile
 
martzak51

Ημερομηνία: Σάββατο, 07-01-2012, 17:59 | Δημοσίευμα # 28
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Νάσαι καλά Ράνια μου,μου έφερες στο μυαλό τα μαθητικά μου χρονια και με ταξίδεψες σε άλλες εποχές ρομαντικές.τρυφερές,ονειρεμένες.!!!!!!
 
ANDRIANA

Ημερομηνία: Κυριακή, 08-01-2012, 16:10 | Δημοσίευμα # 29
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 194
Δωράκια: 1
Σεβασμός: 2

Offline
Δε θα ελεγα οτι η Ρομπολα ειναι δυνατο κρασι!!Βεβαια,γουστα ειναι αυτα!!Κ σιγουρα υπαρχουν πολλααααα ακομα που εχουμε να μαθουμε!!Ρανια θελουμε τα φωτα σου!!! smile

ΖΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΣΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ...
 
rika

Ημερομηνία: Πέμπτη, 12-01-2012, 16:57 | Δημοσίευμα # 30
Δυνατό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 243
Δωράκια: 0
Σεβασμός: 1

Offline
Ράνια, με αποστόμωσες! Τόσες πολλές πληροφορίες για ένα ποτό που υπάρχει σχεδόν σε κάθε τραπέζι. Ένα ποτό το οποίο είναι πάντα ευπρόσδεκτο σε κάθε γεύμα.

Quote (woman-life)
Χάρη σ' εσένα Ράνια μου, νιώθω εξπέρ στα κρασιά τώρα.

Με τις απλές και πρακτικές συμβουλές της Ράνιας, κι εγώ έτσι νιώθω τώρα biggrin
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Μιλάμε για κρασί (τι θα διαλέξουμε για να συνοδεύσουμε φαγητό, γλυκό κλπ)
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats