Τρίτη
23-04-2024
20:24
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
FlyLady - Τα πρώτα 31 βήματα - Page 2 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Τα πρώτα 31 βήματα (31 μέρες με τη FlyLady)
FlyLady - Τα πρώτα 31 βήματα
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 28-11-2011, 12:41 | Δημοσίευμα # 16
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 15: Στρώστε το κρεβάτι

- Ελέγξτε την Πρωινή Ρουτίνα στο Περιοδικό Ελέγχου σας.
- Ελέγξτε την Βραδινή Ρουτίνα στο Περιοδικό Ελέγχου σας.

Ξεκινά τρίτη εβδομάδα Πτήσης. Κάθε μέρα συμβουλευόσασταν το Περιοδικό Ελέγχου σας, χρησιμοποιούσατε αυτοκόλλητα σημειώματα και διαβάζατε ηλεκτρονικές υπενθυμίσεις στο γραμματοκιβώτιό σας. Κι έτσι, σιωπηλά αναπτύξατε νέες συνήθειες, ενώ η σχέση σας απέναντι από το σπίτι αρχίζει να αλλάζει.

Αυτή την εβδομάδα προσθέτουμε άλλη μια συνήθεια: στρώνουμε το κρεβάτι, αν ήδη δεν το έχετε συνηθίσει. Αν το κάνετε αμέσως μόλις αγγίζουν τα πόδια σας το πάτωμα, τότε ποτέ δεν θα ξεχνάτε να στρώνετε το κρεβάτι σας! Μην ξεχάσετε να σημειώσετε αυτή την δουλίτσα στην πρωινή σας ρουτίνα.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 29-11-2011, 09:29 | Δημοσίευμα # 17
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 16: Διαβάστε τα μηνύματα από την FlyLady

_ "Μίλα" με το Περιοδικό Ελέγχου σου κάθε πρωί και κάθε βράδυ.

Σήμερα, θέλω να διαβάσετε κάποιο δικό μου κείμενο. Αυτό μπορεί να είναι οι ρουτίνες μου ή ο τρόπος καθαρισμού του νεροχύτη. Διάβασε ότι σου αρέσει περισσότερο. Ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να σου προτείνω ως θέμα συζήτησης.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 30-11-2011, 19:25 | Δημοσίευμα # 18
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 17: Επιλέξτε την ώρα του ύπνου

- Να ελέγχεις το Περιοδικό Ελέγχου κάθε πρωί και κάθε βράδυ.

Σήμερα θέλω να διαλέξεις μια συγκεκριμένη ώρα, την οποία θα πηγαίνεις για ύπνο κάθε βράδυ. Σημείωσέ την πάνω σε αυτοκόλλητες σημειώσεις. Χρειάζεσαι ξεκούραση. Πρόσθεσε αυτό το στοιχείο στη βραδινή σου ρουτίνα.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01-12-2011, 11:41 | Δημοσίευμα # 19
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 18: Διαβάστε τις 11 Εντολές της FlyLady

- Κάθε πρωί και κάθε βράδυ να ελέγχεις το Περιοδικό Ελέγχου.

Σήμερα έχουμε να κάνουμε κάτι πολύ απλό αλλά σημαντικό. Το ξέρεις ότι έχουμε 11 εντολές; Διάβασέ τις κι ίσως θελήσεις να τις εκτυπώσεις ώστε να βάλεις το χαρτί αυτό στο Περιοδικό Ελέγχου μαζί με τα άλλα χρήσιμα έγγραφά σου. Οι 11 Εντολές της FlyLady!

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 02-12-2011, 17:45 | Δημοσίευμα # 20
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 19: Διαβάστε την παρακάτω επιστολή με ευχαριστίες

- Να ελέγχεις το Περιοδικό Ελέγχου κάθε πρωί και κάθε βράδυ.

Σας παραθέτω άλλη μια ευχαριστήρια επιστολή - πηγή έμπνευσης. Το σπίτι σου μπορεί να μοιάσει μ' αυτό. Αφού ήδη κάνεις τα πρώτα βήματα προς αυτήν την κατεύθυνση.

Από FlyLady: Ένα πρωί, κάνοντας γυμναστική στο διάδρομο, μιλώντας με την Kelly στο τηλέφωνο και διαβάζοντας τα γράμματά σας (Ναι ναι! όλα την ίδια στιγμή) ... Τέλος πάντων, βρήκα αυτό το γράμμα. Και άρχισα να το διαβάζω φωναχτά στην Kelly.

"Αγαπητή, FlyLady!
Θέλω να σου πω για το υπέροχο Σαββατοκύριακο που πέρασα μόνη με τον άντρα μου. Σε μια μικρή και λιτή κουζίνα υπήρχαν πολλά νόστιμα φαγητά. Σπιτικές βάφλες με μαρμελάδα βατόμουρο σερβιρίστηκαν στο τραπέζι σε μια ωραία και καθαρή κουζίνα. Παντού μαλακά μαξιλάρια που μύριζαν φρεσκάδα, ρομαντικές σημειώσεις, αρωματικά κεριά ... Το μπάνιο ... Ω, με αφρόλουτρο, λοσιόν και μαλακές πετσέτες! Η βιβλιοθήκη ήταν γεμάτη με βιβλία, περιοδικά, βίντεο με γιόγκα ... "


Με την Kelly βρεθήκαμε περίεργες να μάθουμε που βρίσκεται αυτό το μαγικό μέρος. Αφού το ξέρεις ότι μας ενδιαφέρουν τα μέρη όπου μπορούμε να περιποιηθούμε τον εαυτό μας, και ειδικά παρέα με το σύζυγο. Και συνέχισα να διαβάζω.

"Και το πιο σημαντικό! - δεν αγχωνόμασταν και δεν ανησυχούσαμε για τίποτα. Το μαντέψατε... Χάρη σε εσάς, FlyLady, αυτό το υπέροχο μέρος έχει γίνει το σπίτι μας. Σας ευχαριστούμε θερμά γι' αυτό! Ευχαριστούμε!"

Με πλημμύρισε η συγκίνηση, ενώ η Kelly δεν μπορούσε να πει ούτε μια λέξη.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 03-12-2011, 12:14 | Δημοσίευμα # 21
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 20: Προσθέστε στη ρουτίνα σας το πλυντήριο

- Να ελέγχεις το Περιοδικό Ελέγχου κάθε πρωί και κάθε βράδυ.

Κάθε μέρα στέλνουμε υπενθυμίσεις για το πλύσιμο των ρούχων (αφορά αυτούς που έχουν γραφτεί στο flylady.net). Όταν συμπεριλάβεις αυτή τη δουλίτσα στη ρουτίνα σου, η επιλογή των κατάλληλων ρούχων θα παίρνει λιγότερη ώρα. Το πλυντήριο δεν ζητάει πολύ χρόνο. Πέντε απλά βήματα: ξεχωρίζουμε τα λευκά από τα χρωματιστά, πλένουμε, στεγνώνουμε, διπλώνουμε και τα βάζουμε στη θέση τους. Όλα αυτά παίρνουν λίγο χρόνο. Αλλά τι ωραία που νιώθεις όταν τα φρεσκοπλυμένα εσώρουχα, σου θυμίζουν το πόσο πολύ αγαπάς τον εαυτό σου.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 05-12-2011, 13:55 | Δημοσίευμα # 22
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 21: Διαβάστε τις απαντήσεις της FlyLady

- Να μην ξεχνάς την πρωινή και τη βραδινή σου ρουτίνα.

Σήμερα θέλω να σας δείξω άλλο ένα θέμα. Κάθε μέρα (από Δευτέρα έως Παρασκευή) επιλέγουμε μια ερώτηση στην οποία απαντάω. Ανατρέξτε στο θέμα Ask FlyLady και πάρτε ιδέες. Ίσως να βρείτε απαντήσεις στις τυχόν απορίες που μπορεί να έχετε σχετικά με το νοικοκυριό και το σύστημα FlyLady.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 06-12-2011, 16:54 | Δημοσίευμα # 23
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 22: Αναπτύξτε την μεσημεριανή / απογευματινή σας ρουτίνα

- Να ανατρέχετε στο Περιοδικό Ελέγχου κάθε πρωί και κάθε βράδυ.

Σήμερα θα προσθέσουμε άλλη μια ρουτίνα. Μου αρέσει να την αποκαλώ "Επιστρέφοντας στο σπίτι από τη δουλειά" ή "Μετά τη σχολή". Μπορείτε να την ονομάσετε όπως σας αρέσει – και πρέπει να είναι η απογευματινή σας ρουτίνα.

Πάρτε μια σελίδα του Περιοδικού σας και σημειώστε την καινούρια σας ρουτίνα. Και να θυμάστε, αυτή η ρουτίνα είναι δική σας και πρέπει να βολεύει εσάς και την οικογένειά σας. Μην το παρακάνετε! Προχωράτε σταδιακά, βήμα βήμα.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Τετάρτη, 07-12-2011, 22:28 | Δημοσίευμα # 24
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 23: "Ιπτάμενη βούρτσα λεκάνης"

- Να ανατρέχετε στο Περιοδικό Ελέγχου κάθε πρωί και κάθε βράδυ.

Διατηρώντας καθαρό το μπάνιο σας, είστε πάντα έτοιμοι να υποδεχθείτε καλεσμένους. Κάθε πρωί, κατά την εκτέλεση της πρωινής μου ρουτίνας κάνω κάτι που αποκαλώ "Ιπτάμενη βούρτσα λεκάνης". Αυτό σημαίνει ότι περνάω ελαφρώς την λεκάνη με βούρτσα τουαλέτας, σκουπίζω μ' ένα πανί τις οριζόντιες επιφάνειες της τουαλέτας και του νεροχύτη, και βάζω τα πράγματα στη θέση τους. Χρειάζεστε μερικά λεπτά για να προετοιμάσετε το μπάνιο σας για την απρόσμενη άφιξη επισκεπτών.

Προσθέστε αυτό το βήμα στην πρωινή ή βραδινή σας ρουτίνα.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Πέμπτη, 08-12-2011, 23:27 | Δημοσίευμα # 25
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 24: Μάθετε να αναπτύσσετε τις ρουτίνες

- Να ανατρέχετε στο Περιοδικό Ελέγχου κάθε πρωί και κάθε βράδυ.

Εδώ και 24 ημέρες εκτελείτε τις ρουτίνες σας. Είμαι τόσο περήφανη για εσάς! Να θυμάστε, ότι δεν χρειάζεται να τα κάνετε όλα τέλεια και κανείς δεν σας αναγκάζει. Σε αυτό το σημείο έχετε τις ρουτίνες σας, σημειωμένες στο Περιοδικό Ελέγχου. Αυτό θα σας βοηθήσει να τις εφαρμόζετε καθημερινά. Μέχρι στιγμής οι συνήθειες αυτές δεν έχουν αυτοματοποιηθεί, γι' αυτό πρέπει να ανατρέχετε στο Περιοδικό Ελέγχου, να διαβάζετε τα αυτοκόλλητα σημειώματα και τις υπενθυμίσεις. Ξέρω ότι σας έπνιξα με πολλά και διάφορα τις τελευταίες μέρες, αλλά μην εγκαταλείψετε! Κάθε φορά που εκτελείτε μια ρουτίνα, κάνετε ένα ακόμη βήμα στην εμπέδωση μιας συνήθεια, και ως εκ τούτου στην εφαρμογή της ρουτίνας στον αυτόματο πιλότο. Δεν περιμένω ότι μέσα σε 4 εβδομάδες θα κάνετε αυτά που εγώ μπόρεσα να κάνω σε αρκετούς μήνες. Μην κατηγορείτε τον εαυτό σας αν δεν τα καταφέρνετε πάντα. Να αγαπάτε τον εαυτό σας! Διαδοχικά μικρά βήματα θα οδηγήσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Παρασκευή, 09-12-2011, 15:25 | Δημοσίευμα # 26
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 25: Διαβάστε την πρόταση γραμμένη στο τέλος κάθε γράμματος

(Αυτό το βήμα αφορά αυτούς που έχουν εγγραφεί στα ενημερωτικά e-mail στην ιστοσελίδα flylady.net, γιατί όσοι το έκαναν λαμβάνουν καθημερινά περίπου 10 γράμματα, κι έτσι παραγεμίζει ο φάκελος εισερχομένων γραμμάτων)

Χρειάζεται περίπου ένας μήνας για να αναπτυχθεί μια νέα συνήθεια. Το έμαθα μέσω προσωπικής εμπειρίας. Πολλές φορές ξεκινούσα και μετά σταματούσα γιατί μ' έτρωγε η τελειομανία και κουραζόμουν πολύ. Γι' αυτό ακριβώς χρειαζόμαστε έναν μήνα για να εμπεδώσουμε μια καινούρια συνήθεια!

Σήμερα, θέλω να διαβάσετε προσεκτικά την πρόταση γραμμένη στο τέλος της κάθε ηλεκτρονικής υπενθύμισης που σας στέλνω! Δηλαδή τις παρακάτω προτάσεις:

"Το σπίτι σου δεν βρώμισε μέσα σε μία μέρα και ούτε θα γίνει πεντακάθαρο μέσα σε μία νύχτα. Μικρά βηματάκια θα μας φέρουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Όποια στιγμή κι αν ξεκινήσεις, ποτέ δε θα είσαι πιο πίσω από τους άλλους! Απλά τώρα ξεκινάς να αλλάζεις τη ζωή σου!"


~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-12-2011, 00:29 | Δημοσίευμα # 27
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 26: Τι θα φάμε το βράδυ;

- Κάθε πρωί και κάθε βράδυ να εκτελείτε τις ρουτίνες σας.

Σήμερα, θέλω να σκεφτείτε το μενού του βραδινού δείπνου πριν πάει 18:00 η ώρα. Μπορείτε να κάνετε αυτό το βήμα μέρος της απογευματινής ή πρωινής σας ρουτίνας. Σημειώστε στο Περιοδικό Ελέγχου: "Τι θα μαγειρέψω σήμερα για βραδινό;"

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Δευτέρα, 12-12-2011, 22:56 | Δημοσίευμα # 28
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 27: τρώτε καλά, πίνετε αρκετό νερό και μην ξεχνάτε να χαλαρώνετε

- Κάθε πρωί και κάθε βράδυ να εκτελείτε τις ρουτίνες σας.

Συχνά δεν είμαστε σε θέση να κάνουμε το οτιδήποτε, γιατί πολύ απλά δεν με φροντίζουμε τον εαυτό μας: τρώμε fast food ή ημικατεργασμένα τρόφιμα, δεν πίνουμε αρκετό νερό και δεν κοιμόμαστε αρκετές ώρες. Ως μέρος των ρουτινών σας, θέλω, να υπενθυμίζετε στον εαυτό σας πως έχετε ανάγκη από σωστή διατροφή, επαρκή πόσιμο νερό και αρκετή ξεκούραση.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Τρίτη, 13-12-2011, 22:29 | Δημοσίευμα # 29
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 28: Κάθε εβδομάδα αφιερώστε χρόνο στον εαυτό σας

- Συνεχίζουμε κάθε πρωί, μεσημέρι και βράδυ να ανατρέχουμε στις σελίδες του Περιοδικού Ελέγχου.

Κάνατε καλή δουλειά κατά τη διάρκεια αυτού του μήνα. Ελπίζω ότι το σύστημα σας έχει γίνει οικείο και πιο κατανοητό, και είμαι βέβαιη ότι το σπίτι σας ήδη έχει αλλάξει αισθητά. Προσωπικά χρειάστηκα 9 μήνες ώσπου οι ρουτίνες μου άρχισαν να εκτελούνται αυτόματα. Έχουν γίνει συνήθεια, η οποία μου επιτρέπει να κάνω το μεγαλύτερο μέρος της οικιακής εργασίας στον αυτόματο πιλότο. Μην διανοηθείτε να κατηγορήσετε τον εαυτό σας εάν ακόμα δεν έχετε τέτοιες συνήθειες, εάν οι ρουτίνες σας δεν έχουν σχηματιστεί πλήρως. Όλα όσα κάνετε σήμερα, είναι καλύτερα από αυτά που ήταν πριν! Γιορτάστε το κάθε σας επίτευγμα και απολαύστε την πτήση σας.

Σήμερα, θέλω να σκεφτείτε για τους τρόπους με τους οποίους μπορείτε να καλομάθετε τον εαυτό σας. Και μετά να σημειώσετε στο ημερολόγιο να κάνετε αυτό το κάτι για τον εαυτό σας μέσα στην εβδομάδα. Μπορείτε να πάρετε ιδέες από το θέμα "Εβδομαδιαίες Αποστολές Κακομάθησης του εαυτού μας".

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
woman-life

Ημερομηνία: Σάββατο, 17-12-2011, 00:18 | Δημοσίευμα # 30
Πλατινένιο Admin

Δημοσιεύσεις: 2513
Δωράκια: 6
Σεβασμός: 5

Offline
Ημέρα 29: Πού είναι το Περιοδικό Ελέγχου σας;

- Κάθε πρωί και κάθε βράδυ να εκτελείτε τις ρουτίνες σας.

Για πόσο καιρό ακόμα θα αναβάλετε τη δημιουργία του Περιοδικού Ελέγχου; Ξέρω ότι η τελειομανία μπορεί να πάρει τα πάνω της και να μας εμποδίσει να κάνουμε τη δουλειά μας.

Απλώς διαβάστε τις οδηγίες και κάντε 19 απλά βήματα για τη δημιουργία του προσωπικού σας Π.Ε. Τα βήματα αυτά θα τα βρείτε στο θέμα Δημιουργώντας Περιοδικό Ελέγχου.

~ FlyLady
© μετάφραση Woman-Life


Woman-Life
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ - FlyLady » FlyLady - Τα πρώτα 31 βήματα (31 μέρες με τη FlyLady)
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats