Σάββατο
20-04-2024
00:38
Καλωσόρισες Επισκέπτης
RSS
 

Main Publisher Registration Login
Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών" - Page 7 - ΦΟΡΟΥΜ »

· Αρχική σελίδα του site
· Αρχική σελίδα του φόρουμ
· Νέα δημοσιεύματα · Μέλη
· Κανόνες · Αναζήτηση · RSS


ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-03-2012, 18:10 | Δημοσίευμα # 91
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Αμύγδαλα κορίτσια αν μας αρέσουν βάζουμε και μέσα.Αμμωνία Ράνια μου βρίσκεις παντού.Εγω συνήθως την αγοράζω από σου μάκετ (σουπερ-μάρκετ) που λέει και η Χρυσαννούλα μου.Εγώ την χρησιμοποιώ αρκετα,κυρίως σε νηστήσιμα κέϊκ-κουλουράκια.
Βιργινία μου ,αφού αρέσει στον άνδρα σου,θα σου στείλω ακόμα μία συνταγή σάμαλι την οποία μου έδωσε ζαχαροπλάστης και ήταν η σπεσιαλιτέ του.Είναι συνταξιούχος πλέον και μπορώ να την δώσω πλέον.
 
martzak51

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-03-2012, 18:16 | Δημοσίευμα # 92
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Είναι το γλυκό της Μ.Εβδομάδος όπως λέω επειδή δεν τρώμε λάδι.Σημερα μάλιστα μου ζήτησε η κόρη μου να της φτιάξω.
smile


Τελευταία επεξεργασία από martzak51 - Τρίτη, 20-03-2012, 18:17
 
Ρανια

Ημερομηνία: Τρίτη, 20-03-2012, 18:46 | Δημοσίευμα # 93
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
ευχαριστω Μαρια μου Αυριο που θα βγω θα το ψαξω biggrin
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 22-03-2012, 00:21 | Δημοσίευμα # 94
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Μαράκι μου βρήκα αμμωνία!! στο τμημα μπαχαρικά στο σουπερ μάρκετ όπως μου είπες biggrin , πλαι στη σοδα Δεν το ειχδα προσέξει γιατι αγοραζα τα τενεκεδενια κουτακια σοδα
Η αμμωνία δινει χαρακτηριστικη γευση θυμαμαι στα πασχαλιατικα κουλουρακια που εκανε παλαιοτερα η μητέρα μου την ανέλυες στο χυμό πορτοκαλι οπως είπες
Τελευταια όμως δεν κανει πια γλυκά λογω ηλικίας. Την ειχα ρωτησει αλλα δεν ειχε κρατησει συνταγες που να περιεχουν αμμωνια (ειχαν χαθει τα παλια τετραδια της) Ευτυχώς Μαρία μου που χάρις σε σενα και τη Βιργινία μαθαινουμε τόσες παραδοσιακές
Αυριο εχω παλι πρωινες δουλειες και θελω μετά αν προλάβω να κανω το σαμαλι
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 22-03-2012, 01:00 | Δημοσίευμα # 95
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Και η μαμά μου χρησιμοποιούσε την αμμωνία στα Πασχαλινά κουλουράκια κάτι που κάνω και εγώ. Τα Πασχαλινά κουλουράκια Ράνια μου τα συνδέω μόνο με την αμμωνία,τα άλλα τα φτιάχνουμε όλες τις εποχές. Έθιμο και αυτό και τηρώ ευλαβικά.Η μανούλα μου χρησιμοποιούσε πολύ απλά υλικά ,στα κουλουράκια τα Πασχαλινά π.χ.χρησιμοποιούσε απλή φυτίνη και αλεύρι από το φούρνο για όλες τις χρήσεις τα κουλουράκια της όμως δεν τα έφτιαχνε καμμιά σε νοστιμιά και εμφάνιση
Και τα δούλευε με το χέρι.... surprised Αυτή η φυτίνη με τόσο δούλεμα γινόταν σαν βαμβάκι απαλή.
Αχ καλή μου μανούλα...... sad
 
martzak51

Ημερομηνία: Πέμπτη, 22-03-2012, 01:16 | Δημοσίευμα # 96
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Καλές μου φίλες είχα πεί πως θα σας δώσω και την δεύτερη συνταγή του γλυκού Σάμαλι. Μου αρέσει πάρα πολύ και αυτή η συνταγή και την φτιάχνω όταν δεν είναι νηστεία. Συνήθως την φτιάχνω στο μεγάλο ταψί των πυρέξ και παίρνει την μισή δόση των υλικών που μου έδωσε ο ζαχαροπλάστης.Βλέπετε το ταψί του ζαχαροπλαστείου είναι πολύ μεγαλύτερο από τα δικά μας,

ΣΑΜΑΛΙ

1 κιλό και 200 γραμ.γιαούρτι στραγγιστό
3 φλυτζάνες ζάχαρη
1/2 φακελάκι μαστίχα (την χτυπάμε στο μίξερ με ζάχαρη να γίνει σκόνη)
1 φακελάκι σόδα
1 σιμιγδάλι χοντρό (500 γραμ.)
1/2 σιμιγδάλι ψιλό (250 γραμ).
1 βανίλια.
ΣΙΡΟΠΙ

5 φλυτζάνες ζάχαρη
6 ποτήρια νερό.

Η εκτέλεση ίδια με την άλλη συνταγή.Πιστή αντιγραφή όπως μου την έδωσαν.Είναι πολύ νόστιμο και δροσερό γλύκισμα.
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 22-03-2012, 10:15 | Δημοσίευμα # 97
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
η δικια σου Μαρακι ειναι νηστισιμη, οποτε αυτην την κραταμε για αργοτερα cool
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 22-03-2012, 22:04 | Δημοσίευμα # 98
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
λοιπον κορίτσια έφτειαξα το νηστήσιμο σάμαλι της Μαρίας. Νοστιμοταταο!!
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 23-03-2012, 01:22 | Δημοσίευμα # 99
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Χαίρομαι πάρα πολύ Ράνια μου που σου άρεσε biggrin Ακόμα δεν κατάφερα να το φτιάξω,μια το ένα μια το άλλο cool .......
 
Ρανια

Ημερομηνία: Παρασκευή, 23-03-2012, 09:32 | Δημοσίευμα # 100
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
Λοιπον Μαρια μου σημερα ειναι ακομα καλυτερο Ποτισε βαθειά το σιροπι
Ομολογω οτι οχι μονο πρωτη φορα το εκανα, αλλά και πρωτη φορα το..εφαγα Δεν ειχα ξαναφαει οσο κι αν φαινεται παραξενο, γιατι στο σπιτι μας δεν το εφτειαχνε κανεις και απο την αλλη εχω τις αναμνησεις που πουλουσαν οι υπαιθριοι πωλητες και στο σινεμα και δεν μου εκανε διαθεση να το δοκιμασω. Εσυ με τη συνταγη σου με επεισες biggrin
 
martzak51

Ημερομηνία: Παρασκευή, 23-03-2012, 16:26 | Δημοσίευμα # 101
Ασημένιο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 1235
Δωράκια: 7
Σεβασμός: 4

Offline
Πράγματι Ράνια μου,είναι πολύ νόστιμο γλύκισμα .Εύκολο,υγιεινό και κυρίως δεν στερούμαστε το σπιτικό γλυκάκι μας στην νηστεία όσο αυστηρή και να είναι biggrin
Ακόμα δεν είναι ακριβό γλυκό και μπορούμε όλες μας να το φτιάξουμε.Αααα όλα τα μετρούμε τώρα στην κρίση wacko wacko wacko
 
virginie

Ημερομηνία: Παρασκευή, 23-03-2012, 17:23 | Δημοσίευμα # 102
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Mαρία μου σε ευχαριστώ πολύ και για τις 2 συνταγές.Έχω όλα τα υλικά και δεν μου έμεινε καθόλου χρόνος να το φτιάξω.
Εχθές ήμουν όλη μέρα στο τρέξιμο και το βραδάκι ήρθαμε στο εξοχικό όπου δεν είχα internet λόγω του προγράμματος που έχουμε κάνει.
Τώρα είδα και την δεύτερη συνταγή.Η Ράνια βλέπω ήδη έφτιαξε το νηστήσιμο και είναι ενθουσιασμένη.Οπότε λέω κι εγω να φτιάξω το νηστήσιμο πρώτα για να μπορέσω να φάω κι εγω λίγο αφού είμαι η μόνη που νηστεύει στην οικογένεια.
Έχεις δίκιο για τα πασχαλινά κουλουράκια.Με την αμμωνία έχουν αυτή την ξεχωριστή μυρωδιά που κι εγω την έχω συνδέσει με το Πάσχα.
Και η δική μου η μητέρα χρησιμοποιεί φυτίνη ακόμη και δεν αλλάζει την συνταγή της με τίποτα.Εγω της γκρινιάζω λίγο για το συγκεκριμένο φυτικό λίπος αλλά
τα κουλουράκια τα τσακίζω.
Τι κρίμα Ράνια μου που χάθηκαν οι συνταγές της μαμάς σου.Συνήθως οι παλιές απλές συνταγές είναι και οι πιο νόστιμες.
Όταν γυρίσω στην Αθήνα θα βρω τις πασχαλινές συνταγές μου και θα σας τις δώσω κορίτσια
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 29-03-2012, 10:25 | Δημοσίευμα # 103
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Μπουγάτσα νηστήσιμη (χωρίς αυγά)
Μισό κιλό φύλλο κρούστας
5-6 κουταλιές φυτικό βούτυρο
Για την κρέμα:
1 λίτρο γάλα σόγιας
1 ποτήρι σιμιγδάλι ψιλό
άρωμα βανίλιας
1 ποτήρι ζάχαρη
1/2 ποτήρι φυτικό βούτυρο(μαργαρίνη)
άχνη ζάχαρη και κανέλα για το πασπάλισμα

Σε κατσαρόλα ζεσταίνουμε το βούτυρο και καβουρντίζουμε το σιμιγδάλι για 5 λεπτά.
Ρίχνουμε το γάλα με τη ζάχαρη και τη βανίλια και ανακατεύουμε συνεχώς μέχρι να πήξει.
Σβήνουμε τη φωτιά.
Βουτυρώνουμε τα μισά φύλλα και τα βάζουμε σε βουτυρωμένο ταψί.
Απλώνουμε την κρέμα και σκεπάζουμε με τα υπόλοιπα φύλλα επίσης βουτυρωμένα.
Ψήνουμε σε μέτριο φούρνο για 30-40 λεπτά.
Σερβίρουμε σε μικρά κομμάτια πασπαλισμένα με με άχνη ζάχαρη και κανέλα.
 
Ρανια

Ημερομηνία: Πέμπτη, 29-03-2012, 14:54 | Δημοσίευμα # 104
Χάλκινο Μέλος

Δημοσιεύσεις: 757
Δωράκια: 5
Σεβασμός: 2

Offline
πολυ πονηρή η μπουγάτσα σου Βιργινία μου wink
αν εξαιρέσεις τα αυγά, τα έχει όλα αλλά σε φυτική μορφή, γαλα , βουτυρο Σιγουρα θαναι μοσχομυρωδάτη
 
virginie

Ημερομηνία: Πέμπτη, 29-03-2012, 23:02 | Δημοσίευμα # 105
Λαμπερό Μέλος

Δημοσιεύσεις: 509
Δωράκια: 8
Σεβασμός: 2

Offline
Εγώ Ράνια μου επειδή λατρεύω το λεμόνι αντι για βανίλια βάζω ξύσμα λεμονιού.
Επίσης όταν δεν νηστευω προτιμώ το κανονικό γάλα και φρέσκο βούτυρο που της δίνει ξεχωριστή γεύση. cool
 
ΦΟΡΟΥΜ » ΣΠΙΤΙ - ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ - ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ » ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ » Το δικό μας "Βιβλίο Συνταγών"
Search:

Καινούρια Άρθρα

(15-01-2017) Είναι και κάτι πρωινά ...!!! | Ψυχολογία
(23-06-2016) 5 Tips για οικονομικές καλοκαιρινές αποδράσεις | Χρήμα, αγορά, οικονομία
(20-06-2016) Τοματόσουπα με καπνιστό λουκάνικο | Σούπες - Ζωμοί
(17-06-2016) Τα 4 SOS τιπ για το μακιγιάζ της παραλίας | Μακιγιάζ και άρωμα
(14-06-2016) Δουλεύω στο σπίτι | Χτίζουμε καριέρα
(12-06-2016) Μην κάνετε αυτά τα λάθη μπροστά στα παιδιά σας | Γονείς και παιδιά

Κατασκευές βήμα βήμα
Μόνο για μέλη

Τέχνη Σερβιρίσματος
Μόνο για μέλη


Copyright MyCorp © 2024
Site managed by uCoz
website stats